×
اطلاعات تماس با پشتیبانی
لطفاً در ساعت اداری تماس گرفته شود.
تلفن پشتیبانی : ۰۹۱۲۸۲۲۷۷۵۹

لمینت دندان و انواع آن

لمینت دندان چیست؟
لمینت دندان (Dental laminate) که گاهی به آن ونیر (Veneer) نیز گفته می شود، روکش نازکی است که همرنگ دندان، و جهت بهبود زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد طراحی شده است. وقتی قطعات کوچک لمینت روی دندان ها قرار می‌گیرند، باعث تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان‌ها به وضعیت دلخواه فرد می شوند. لمینت‌ها بجز مزایای زیبایی شناختی، مزایای دیگری نیز دارند از جمله اینکه در مقایسه با مینای دندان، مقاومت و قدرت دندان ها را افزایش می دهند و با پوشاندن ناهمترازی و سایر عیوب دندان، ردیف دندانها را مرتب و یکنواخت نشان می دهند.
لمینت‌ها را می‌توان از جنس پرسلن (چینی)، یا مواد کامپوزیت رزین تهیه کرد. لمینت های دندان چینی بهتر از کامپوزیت رزین در برابر لکه ها مقاومت می کنند. بعضی‌ها روکش های پرسلن را از این نظر که در برابر لکه‌ها مقاوم‌ترند و ویژگی‌های بازتابش نور در آنها به دندان‌های طبیعی نزدیک‌تر است، ترجیح می دهند. شما باید درباره انتخاب بهترین و مناسب‌ترین مواد روکش برای دندانهایتان با دندانپزشک مشورت کنید.

انواع لمینت دندان
در ابتدا با انواع لمینت دندان اشنا میشویم که به دو صورت عمده شناخته میشود.
لمینت سرامیکی
لمینت کامپوزیتی
1- لمینت دندان سرامیکی :
لمینت دندان سرامیکی که به آن (پرسلن ونیر) گفته می شود شامل یک پوسته نازک سرامیکی به قطر چند صدم میلیمتر است که ۲ برابر ضخامت یک پوسته تخم مرغ است و به کمک انواع چسب های مخصوص و در عین حال دائمی روی دندان چسبانده می شود.

انواع لمینت دندان سرامیکی
 فلدسپاتیک پرسلن ساخته شده و به صورت پودر گذاری در لابراتوار ، توسط تکنسین بر روی قالب دندان فرم داده می‌شود.
انواع لمینت دندان که به صورت فشاری (by pressing) بر روی قالب ، در کوره فرم داده میشود که امروزه بسیار مورد استفاده است مثل (ips-impress).
لمینت دندان که با استفاده از سیستمهای CAD-CAM به صورت ماشینی از بلوکهای سرامیکی تراش داده میشود مثل (cerec).
مراحل انجام لمینت سرامیکی دندان
در ابتدا مقدار معینی از مینای دندان تراشیده می‌شود و سپس قالب گیری از دندان تراش خورده شروع می شود. پس از آن یک ترمیم موقت بر روی دندان قرار داده انجام میگیرد و سپس قالب تهیه شده به لابراتوار فرستاده می‌شود. لابراتوار با توجه به درخواست دندانپزشک و بیمار و با توجه به رنگ مورد نظر، آن را فرم داده و در جلسات بعدی، لامینت آماده شده بر روی دندان چسبانده می‌شود.

موارد استفاده از لمینت دندان سرامیکی
-استفاده از لمینت دندان سرامیکی در دندان های تیره و رنگ گرفته.
-استفاده از لمینت سرامیکی برای بستن فواصل بین دندانی.
-لمینت سرامیکی برای اصلاح به هم ریختگی های متوسط تا خفیف دندانی.
-لمینت دندان هایی که لب پر شده‌اند و یا به هر علتی شکسته‌اند.
-لمینت دندان هایی که لکه های مادرزادی یا فلورسیس بر روی آنها وجود دارد.
-لمینت سرامیکی دندان هایی که تمایل به سمت زبان دارند.
موارد عدم استفاده از لمینت دندان سرامیکی :
عدم استفاده از لمینت دندان سرامیکی برای دندان هایی که بر اثر سایش ارتفاع خود را از دست داده‌اند.
عدم استفاده از سری سرامیکی لمینت دندان هایی که تمایل به سمت لبی دارند .
اگر ضخامت  مینای دندان به اندازه کافی نباشد.
افرادی که بهداشت دهانی ضعیفی دارند نمی توانند از لمینت سرامیکی استفاده کنند.
افرادی که عادات دهانی مختلف دارند مثل دندان قروچه یا فشردن دندانها به هم و یا افرادی که سایش دندانی دارد. البته شایان ذکر است با نسل جدید لمینت های دندانی سرامیکی فوق نازک و یا (لومینیرز ) تمامی موارد عدم استفاده از لمینت دندان توسط لومینیرز قابل استفاده می باشد .
مزایای لمینت سرامیکی
-زیبایی چشمگیر و بسیار طبیعی
-عدم رنگ پذیری
-مقاومت خیلی بالا نسبت به کامپوزیت
-بدون نیاز به داروی بی حسی
-انجام درمان فقط در دو جلسه
معایب لمینت سرامیکی
-اگر بشکنند یا ترک بخورند باید تعوض شوند.
-اگر کمی تراش بیشتر از حد باشد و به عاج دندان برسد ، باند ضعیفتری خواهد داشت و لامینت ممکن است زودتر بیفتد.
-در دندانها با پوسیدگی زیاد و پرکردگی های قدیمی کاربرد ندارد.
-بعد از چسباندن لمینت  بر روی دندان رنگ و شکل آن قابل تغییر نمیباشد.
-هزینه نسبتا بالاتر این درمان نسبت به درمان های مشابه.
شایان ذکر است که در مورد نسل جدید لامینت ها عمر متوسط بالای 25 سال گزارش شده و در ضمن نیاز به تراش کمتری دارند.
2- لمینت کامپوزیت دندان
روشی است که با کمک مواد (کامپوزیت) میتوان در یک جلسه بد فرمی های دندانی ، فواصل باز بین دندانی ،ترکهای دندانی ، بهم ریختگی های دندانی ، لب پر شدن دندان ها و شکستگی های  دندانی و …. را برطرف نمود.
لمینت کامپوزیتی مواد همرنگ دندانی هستند که غالبا در مطب ساخته شده و نهایتا در یک یا دو جلسه (با توجه به وسعت کار, بد فرمی ها و فواصل باز دندانی و…) روی دندان چسبانده می شوند. این لمینت از جنس پلیمر بوده و به همین خاطر در بسیاری از کشورهای دنیا از این نوع لیمنت به عنوان ترمیم های پلاستیکی یاد می شود.
برای بکار گذاشتن این نوع پوسته، نیازی به قالب گرفتن و لابراتور نیست و شاید نیازی هم به تراشیدن دندان نباشد و به صورت مستقیم کامپوزیت را با استفاده از اشعه، روی دندان می چسبانند و به صورت لایه ای محافظ روی مینای دندان قرار میگیرد.

موارد عدم استفاده لمینت کامپوزیتی دندان
-بیماران با سایش بسیار شدید.
-افراد دارای بهداشت دهانی ضعیف.
-افراد با عادتهای دهانی مانند دندان قروچه.
-بهم ریختگی های شدید دندان.
-مراحل لمینت کامپوزیت دندان
اولویت انجام هر نوع درمان زیبایی دندانپزشکی، داشتن یک بهداشت دهانی کامل است. یعنی هرگونه جرم ، پلاک و یا بیماری لثه باید قبلا برطرف شود.
انتخاب رنگ دندان با توجه به خواست بیماران و با مشورت دندانپزشک متخصص زیبایی ، انجام میشود و قابل ذکر است که اگر بیمار بخواهد رنگ دندان های روشنتری داشته باشد ، بلیچینگ یا سفید کردن دندانها قبل از انجام ونیر توصیه میشود.
ایزوله کردن، اسید زدن و شستن دندان ها از مراحل اولیه انجام این کار است و سپس دندانها کاملا خشک کرده و با استفاده از کامپوزیت های مخصوص عمل لمینت کامپوزیت که موسوم به کامپوزیت زیبایی میباشد، جهت  فرم دادن یک لبخند زیبا انجام میگیرد.
مدت زمان انجام لمینت ها
ونیر کامپوزیت در یک جلسه پس از مشاوره قابل انجام  میباشد اما لمینت سرامیکی پس از مشاوره در 2 جلسه  انجام میشود. در ضمن در اصول زیبایی طراحی لبخند معمولا انجام 8 الی 10 دندان برای هر فک کفایت میکند و نیازی به انجام تمامی دندانها نیست.
میزان تراش دندان در نسل جدید لمینت های سرامیکی بر خلاف نسل قدیم با توجه به شرایط دندان هر فردی نیاز به تراش بسیار جزیی یا به عبارتی تغییر فرم سطح دندانها جهت ایجاد بستر مناسب برای نشست هرچه بهتر لمینت سرامیکی ( با ضخامت حداقل 0.2 میلیمتر) و یا حتی در بعضی موارد بدون نیاز به همین تغییر سطح دندان انجام میگردد.

تفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیت
لمینت های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت ای دارند و ثبات رنگ در لامینت های سرامیکی بیشتر از لامینت های کامپوزیتی است و اصولا ظاهر زیباتری دارند.
وهمچنین در لامینت های سرامیکی فوق نازک (کانتکت لنز) نیاز به تراش وجود ندارد که این یک وضعیت بسیار خوبی نسبت به لمینت کامپوزیتی است. لمینت های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری نسبت به لمینت های سرامیکی دارند و مزیت اصلی لمینت های کامپوزیتی نسبت به لمینت های سرامیکی قیمت ارزانتر آنهاست.